Galette des Rois: Kronika Królewskiego Wypieku

Opublikowano

Galette des Rois: Podróż przez Francję na talerzu

Dzisiaj mamy przyjemność wprowadzić Was w świat wyjątkowego francuskiego wypieku - Galette des Rois, który przybywa do nas bezpośrednio z serca Francji, niosąc ze sobą bogatą historię i wyjątkowy smak.

galette des rois

 

Wędrówka przez czas: Historia Galette des Rois

Galette des Rois, które z dumą prezentujemy, jest nie tylko deserem, ale także świadkiem historii. Początki tego francuskiego wypieku sięgają czasów rzymskich, kiedy to był częścią obchodów zimowego przesilenia. Z biegiem czasu ciasto to stało się istotną częścią świętowania Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, upamiętniającego przybycie Trzech Króli do Dzieciątka Jezus.

Zgodnie z tradycją, ciasto to miało w sobie ukrytą fasolę, która była symbolem płodności i oczekiwania na wiosnę. Osoba, która znajdowała fasolę, była mianowana "królem na jeden dzień", co wiązało się z odwróceniem ról społecznych - na ten jeden dzień, niewolnicy mogli stać się panami, a zwykli ludzie - królami. Ta tradycja była znana jako "Król Fasoli".

W XIX wieku, z tradycyjnej fasoli w ciastach zaczęto korzystać z porcelanowych figurek, często przedstawiających postaci z szopki bożonarodzeniowej. Zmiana ta nie tylko dodała uroku zwyczajowi, ale także stała się wyrazem ówczesnych zmian społecznych i kulturowych.

W historii Galette des Rois było też miejsce na kontrowersje. W XVI wieku w Paryżu wybuchła rywalizacja między piekarniami a cukierniami o prawo do wypieku i sprzedaży ciasta. Ostatecznie, prawo do wypieku okrągłych brioche, znanych jako "Gateau des Rois", otrzymały cukiernie, podczas gdy piekarnie zaczęły produkować to, co dzisiaj znamy jako Galette des Rois.

Dzięki temu Galette des Rois stało się symbolem nie tylko tradycji, ale i ewolucji kultury francuskiej, zachowując swoje korzenie i jednocześnie adaptując się do zmieniających się czasów i gustów. Nasze ciasto to hołd dla tej bogatej i barwnej historii, przynoszącej radość i tradycję na stoły rodzinne przez wieki.

 

Galette des Rois – Smak, który łączy pokolenia

Nasze Galette des Rois to połączenie maślanego, kruchego ciasta francuskiego z aksamitnym nadzieniem migdałowym. W każdym kawałku odnajdziecie harmonię smaków i zapachów, które przeniosą Was do malowniczych uliczek Paryża. Tradycja nakazuje, że to najmłodszy członek rodziny wskazuje, komu przypadnie który kawałek ciasta, gwarantując losowość odnalezienia ukrytej niespodzianki.

 

Rodzinny rytuał

Podczas podziału ciasta, najmłodszy w rodzinie zakrywa oczy, gdy dorosły kroi ciasto na równe kawałki. Następnie najmłodszy decyduje, kto otrzyma dany kawałek. To stary zwyczaj, który dodaje uroku całemu doświadczeniu. Osoba, która znajdzie porcelanową figurkę, może dumnie nosić emblemat królewskiej władzy – dołączoną do ciasta koronę, mając zapewnioną pomyślność na cały rok.

Zaproszenie do stołu

Zapraszamy Was do doświadczenia tej wyjątkowej tradycji. Niech ten Nowy Rok rozpocznie się od magicznego smaku, który łączy w sobie historię, tradycję i niezapomniane doznania kulinarne. Zamówienia na Galette des Rois w naszym sklepie online można składać do 5 stycznia.

francja galette galette des rois trzech króli

← Starsze posty Nowsze posty →Zostaw komentarz